Crosby Staff

2017-2018

Administration     

 
     J. Gopie, Principal Guidance
     V. Balsamo, Vice Principal      S. Petteway, Dept. Head
     J. Crudele, Vice Principal      L. Cocco
     C. Newmark, Vice Principal      P. Deer
       E. Jordan

Core Classes

     U. Park
English

Electives

     S. Mosley, Dept. Head  
     C. Danay Art
     A. Deldebbio      M. DeLaRosa
     V. Depaolo      S. Mancini
     C. DiFronzo Business
     K. Graffam     D. Forte
     R. Koxha     C. Ieronimo
     D. Lecaros (ESL)  
     S. Nicholas  Culinary Arts 
     A. Poitras     K. Palladino
     M. Richardson   JROTC  
     C. Sullivan     SFC. Rowland
Math     LTC. Adams
     M. Beshi, Dept. Head Life Management
     J. Desiderio      S. Hind
     R. Freeman      M. Lucas
     S. Inman      L. Smith
     J. Janetty, Bilingual Music 
     N. Kollchaku     P. Forcucci
     K. O'Brien     J. Schumacher
     A. Sample     
     M. Seltzer  PE/Health  
     E. Veneziano      J. Blaschke
     K. Wainwright-Staton, Dean of ACE      A. Clark
     E. White      R. Crane
Science      M. Nolan SAP
     D. Ieronimo, Dept. Head      K. Tehan
     N. Acevedo, Bilingual Technology
     J. Cabral      P. Gwizadoski, Dept. Head
     J. Genua      J. Alfredson
     T. Gionfriddo      J. Bissonnette
     S. Kilpatrick      K. Buda
     E. Latronica      D. Jurewicz
     Y. Lee      R. Stevens
     P. Schwartz Support Staff
     E. Stowe      S. Carter, Attendance Counselor
     R. Spagnoletti      D. Forino, Social Worker
     K. Tremose      E. Lewis, Behavior Therapist
Social Studies      K. Miller, Social Worker
     M. Sullivan, Dept. Head      A. Moody, Speech Therapist
     T. Massicotte      C. Richard, Media Center
     C. Baumbach      S. Ridarelli, Speech Pathologist
     I. Caplan      D. Rivard, Math Interventionist
     A. Chabot      D. Rosado, Behavior Therapist
     N. Dalidowitz      V. Zeskand, Literacy Coach
     M. Golightly      
     P. Kieffer Parent Liason
     R. Ortiz, Bilingual     S.  Carter
     E. Polaco School Nurse
     M. Veronneau      M. Ricciardi
Foreign Languages Hall Monitors
     A. Garcia, Dept. Head      Ayesha Abdula-Lateef
     R. Carvalho      Latisha Crutchfield
     E. Gugliotti      Malik Pemberton
     M. Grella Permanent Subs
     N. Sanabria      Peter Jurzynski
Special Education      Catherine McCormick
     K. Koval, Dept. Head      Miradije Rashiti
     M. Calma      Julio Vazquez-ISS
     S. Campbell     
     T. Delano  
     S. Duffany  
     K. Kelly  
     N. Lahoud  
     A. Marks ABA  
     A. Mucci-Oliver  
     T. Rosado  
     K. Spence  
     C. Stolfi  
     A. Thompson  
     M. Wilson, NVCC  
     L. Zionts  
TAG  
     K. Donohue