WAMS Faculty and Staff

WAMS Faculty and Staff

                                                                                                                                                    

WAMS Administration

Lauren Elias

Building Principal – Main Office

 

 

Joseph Nole

High School Principal – Main Office

Patricia Moore

High School Principal – Main Office

 

 

 

Arts Faculty

Costume Shop

Dance

Music

Nancy Muro – Costume Studio

Pat Leibell – Small Dance Studio

John Mobilio* – Digital

 

Dea Illian – Recital Hall

Holly Gillis – Digital Lab

Set Design

Cheryl Wirth – Large Dance Studo

Mary Case- Piano Lab

Steven Sudell - Shop

 

Philip Sterling- Band Room

TV Production

Theater

Marianna Vagnini – Choral Room

Justin Amenta – TV Studio

Bruce Post

 

 

Scott Schulte

Visual Arts

Educational Technology

Nina Smith

Joann D’Angelo* - Room 102

Jaison Rossi

 

Jeanette Gumbulevich – Rm 104

 

Business

Suzanne Kirschner – Room 105

Physical Education

Debbie Benjamin – Business Lab

Melissa Gibbons – Room 101

Gianni Perugini - Gym

 

Heather Maxen – Room 103

Patrick O'Neill- Gym

Library/Media

 

Kayla Rotatori - Gym

Doreen Lopez- Library

 

 

Middle School Faculty

Grade 6

Grade 7

Grade 8

Ana Bosman        SS – Room 401

Cheryl Crossley    Math – Rm 407

Kimberley Holden           Math – Rm 412

Monique Crane    Math – Rm 406

Kimberly Gordon  Read – Rm 406

Elisa D’Agostino   Read – Rm 410

Amy Cordon         Sci – Rm 409

Amy L’Heureux     LA – Room 409

Joseph Mendello     SS – Rm 413

Sandra Swan       LA – Room 405

Cynthia Winkleman  SS – Rm 405

Patricia Theriault   Sci – Rm 411

Lori DiTillo            Read – Rm 404

Jaimie Farrell   Sci – Rm 408

Matthew Rucinski        LA – Rm 410

 

 

 

Guidance

Special Education

 

Lynn Krawczyk – 4th Fl Guidance

Brenda Taylor – Room 402

 

 

Ed Hill – Room 402

 

 

 

 

 

High School Faculty

English

Math

Science

Pat Ospalek* - Room 304

Nancy Casey* - Room 301

Elizabeth DaSilva* – Room 221

Tom Northrop – Room 307

David Battisti  – Floater

Bryan Baker - Floater

Lory Park-Knowles – Room 308

Joseph Brady – Room 315

Andrew Reinold – Room 223

Kristen Winstanley – Room 306

Laura Curley – Room 302

Michael Spescha – Room 220

Jon Carignan – Room 305

Meaghan Macary – Room 316

Brenda Washington – Room 222

 

 

 

History

Special Education

Guidance

Michael Ieronimo* - Room 314

Andrea Yargeau – Room 303

Jaclyn Gibson– Guidance

James Butler – Room 311

Michele Leblanc – Room 303

Richard Martinez - Guidance

Licia Fitzpatrick – Room 312

Jaime Larson- Room 303

 

Kyle Ondrush – Room 313

 

 

Domenic Quattrociocchi – Rm 310

 

 

*Department Chair

 

                                                                       

World Language

Instructional Tutor

Special Services

  Sara Hall   Spanish

Valerie Rinaldi

Douglas Cheatam  Speech/LA - MO

Joanne Moniodes  Spanish .

 

Sheryl Rynn        Career Tech- MO

Tracy King Johnson Spanish

 

 

          Ralph Belvedere - Italian

Social Worker

School Psychologist

              

Kiley Lombardo – Main Office

Michael Fabrizio – Main Office

 

                       

Permanent Substitutes

Paraprofessionals

Office Staff

Stephanie Zampaglione

Latonia Harris

Janice Rinaldi - School Secretary

 

Michelle Marchetti

Judy Vegliante - MS Office

 

Sarah Watson

Mona Sarnataro  - Main Office

 

Maria LaClaustra

Josephine Rinaldi - Library/M.O.

ISS Monitor

Mary Young

Jan Valuskus - HS Guidance

 

Sarah Edmonds

 

 

Cynthia Painter

 

Behavior Specialist

Parent Liaison

               Magnet School Specialist

John Burrus - MO

Kim Effes

Nicole Steck

 

 

 

                   Grants Facilitator

 

 

                          TBD

Custodians

Attendance Counselor

 

John Maturo - Head Custodian

Cindy Ferriera – Main Office

              Technical Support

Mark Barra

 

Dow Golden          IT Office

Jeff Ganavage

                            Cafeteria

Chip Mackokas     Lighting/Sound

Gary Owens

                          Debbie Finke  

 

Vincent Tremaglio

 

Hall Monitor

Jon Linden

 

                      Darnell Hoffler

Joe Sebastion

 

                     Paul Sagnella